A ring világa

A ring világa

Vitatható mérkőzések 1.: Roman Gonzalez vs Wisaksil Wangek

2017. május 25. - Polnai Attila Márk

Sziasztok!

Elhatároztam, hogy indítok egy sorozatot, amelyben az ökölvívás kérdéses, megosztó csatáiról fogok írni. Szerepelni fognak régi, közelmúltbeli, és aktuális összecsapások is. A sorozat teljesen szubjektív, mert elképzelhető, hogy olyan meccse(ke)t is ide veszek majd, amit más egyértelműnek látott. A vitatható mérkőzések első fejezete nem más, mint a nicaraguai, Roman „Chocolatito” Gonzalez, és a thai, Srisaket Sor Rungvisai (születési nevén Wisaksil Wangek) brutálisan kemény mérkőzése.

boxingmonthly_com.jpg

forrás: boxingmonthly.com

Wangek (engedtessék meg, hogy ezt a nevét használjam, jóval egyszerűbb, mint a másik), borzasztó szegény sorból származik, sikereit rendkívül nehéz körülmények közül jőve, falrepesztően kemény ütéseivel harcolta ki magának. Profi pályafutása nem épp az amerikai, vagy európai mintát követve indult, elvégre első meccsén a későbbi világbajnok, Akira Yaegashi három menetben elintézte, de első 5 meccséből is csupán egyet tudott megnyerni. Ám, ahogy arra számíthattok, nem adta fel, és más thai bunyósokhoz hasonlóan rengeteg mérkőzést vívott (ezt imádom bennük, hogy ők a ringben, sok meccsen bizonyítanak, és nem a szájuk jár), és tanulta ki az ökölvívó tudomány csínját-bínját. 17 csatát húzott be, mire hazájában, 8 menetben TKO-val gyűjtötte be a WBC címet nagylégsúlyban, Yota Sato ellen. És ahogy a legtöbb thai, úgy ő sem lassított, ő sem vívott kevesebb meccset, további felhozó mérkőzések előzték meg első címvédését, melyet 9. menetes TKO-val nyert meg.

Újabb négy diadal következett, mire második címvédésén elvesztette címét egy mexikói mérkőzésen, a hazai Carlos Cuadrasszal szemben. Pokolian kemény csatát vívtak egymással, de végül nem az ökleik, hanem a fejük okozta a meccs végét, mikor egy összefejelésnél Cuadras felrepedt, így a 8. menetben leállították a küzdelmet, és technikai pontozással a mexikói diadalmaskodott. Wangek nem lopta a napot, azóta 15 mérkőzésen győzedelmeskedett, és egy ideje már kihívói pozícióban várja az újabb lehetőséget. Ez végül el is jött számára, hogy régi övéért, az új bajnokkal, a súlycsoportoktól függetlenül is elsőnek számító, Roman Gonzalezzel küzdhessen.

Wangek vs Cuadras:

suljosblog_com.jpg

forrás: suljosblog.com

Gonzalez már most élő legendának számít, hisz a nagylégsúly a negyedik súlycsoport, amelyben világbajnoki címet szerzett. Világszinten is ritka ez a teljesítmény, így természetesen ő az első nicaraguai, aki képes volt erre a bravúrra. Korábban szalma, kislég, és légsúlyban lett világbajnok, majd 2016 szeptemberében, attól a Carlos Cuadrastól vette el a címet, aki korábban Wangeket fosztotta meg ugyanattól az övtől. A Cuadras elleni meccse nagyon szoros volt Gonzaleznek, aki egy igazi ütőgép!

Szereti túldolgozni, és folyamatosan támadni az ellenfeleit, azonban nem szabad elfelejteni, hogy kimagasló (ütő)erejét, már negyedik súlycsoportjában teszteli, és itt már nagyobbak, erősebbek a riválisok, mint az alsóbb divíziókban. Cuadrast sem sikerült erőből megoldania, de úgy vélem, joggal emelték magasba az ő kezét a rendkívül színvonalas csata végén. A Wangek elleni mérkőzés esélyesének egyértelműen Gonzalez számított, de, hogy a kihívó milyen veszélyes, arra épp közös ellenfelük, Cuadras beszámolója alapján is következtethetünk. A mexikói mondta róla, hogy keményebbeket üt, mint Gonzalez, ami nem kis szó (még, ha alapból tényleg más súlyba is tartozik a nicaraguai).

Cuadras vs Gonzalez

boxing247_com.jpg

forrás: boxing247.com

Gonzalez felkészülését sajnálatos módon egy tragédia árnyékolta be: edzője, Arnulfo Obando egy stroke következtében életét vesztette. Úgy vélem, Gonzelez az a fajta ember, akit egy ilyen szörnyűség csak még elszántabbá tesz, még jobban megedz, és még nagyobb ellenállásra ösztönöz (nem is csillapodott egy pillanatra sem a mérkőzésen). Wangek ellen édesapjával, Luis Gonzalezzel és Wilmer Hernandezzel készült.

A veretlen, normál alapállású Gonzalez (46-0-0; 38KO), és a fordított alapállású Wangek (42-4-1; 39KO) csatájára a világ egyik leghíresebb sportszentélyében, a Madison Square Gardenben, New Yorkban került sor. A dátum 2017.03.18., és a mérkőzésre „csupán” a Gennady Golovkin vs Daniel Jacobs szupermérkőzés előprogramjában kerítettek sort (az ilyen nagy harcokat simán el tudnám képzelni főmeccsnek is). Egyértelmű volt, hogy szörnyű küzdelemre készülhettek a ring köré sereglett szurkolók. A két kőkemény harcost, Steve Willis bíró eresztette egymásnak.

Némileg meglepett, mennyire határozottan lépett fel a thai versenyző, bár azért várható volt, hogy kemény kihívás elé fogja állítani Gonzalezt. A legnagyobb nyugalomban ütögette a világbajnokot laza, ugyanakkor pusztító ütéseivel, melyekbe egyelőre bele sem állt igazán. A termetre is nagyobb kihívó aztán váratlanul le is ütötte a nicaraguai hőst! Épp kezdtek belemelegedni egymás csépelésébe (hol voltak ekkor még a későbbi menetek iramától), mikor Gonzalez ütése célt tévesztett, Wangek pedig ugyanabban az ütemben bevitt egy felütést szív tájékra, amitől a bajnok rögtön meghemperedett. Alig lehetett látni a találatot, de Willis bíró jogosan számolt a leütött versenyzőre. A thai ex bajnok meg is kettőzte az ütéseit, és legfőképpen testre vitt be kemény bombákat, így ezek után nem volt kérdéses, hogy kié a menet.

mirror_co_uk_1.jpg

forrás: mirror.co.uk

A folytatásra is ugyanilyen magabiztosan jött ki a kihívó, akiről lerítt, hogy könnyed ütéseivel is képes fájdalmat okozni. Ritka látvány, hogy Gonzalez összehúzza magát az ellenfél támadásától, de sok ütést így is beszedett, és úgy tűnt, kissé nehezen pörög fel a thai által diktált tempóra. Azért, hogy nem véletlenül ő a cím védője, azt megmutatta az utolsó percben, ahonnan úgy igazából elindult a mérkőzés, mert ettől fogva mindketten hasonló iramban, rengeteg ütéssel dolgozták végig a meccset. A menet végi fellángolás ellenére úgy hiszem, ezt a felvonást is Wangek nyerte.

ringnews24_com.png

forrás: ringnews24.com

A 3. menet a növekvő iram mellett egy összefejelésről marad emlékezetes, amelytől felrepedt Gonzalez szeme, aki ezután az első olyan bombáit helyezte el riválisán, amitől az végre néhányat bizonytalanabbul hátralépett. Az aktívabb bajnok ezt a menetet keménységével is behúzta, és még egy jó pont, hogy sérülése inkább felhergelte, semmint megzavarta.

roundbyroundboxing_com2.jpg

forrás: roundbyroundboxing.com

ytimg_com_2.jpg

forrás: ytimg.com

Folytatódott a horog és felütés dömping, és nem csodálkoznék, ha sokan eltérően pontozták volna a legtöbb menetet. Ezekben az alsóbb súlycsoportokban valami elképesztő mennyiségű ütéssel szórják meg egymást a bokszolók, és piszok nehéz kihámozni, hogy melyikük eredményesebb, vagy melyikük visz be keményebb találatot. A 4. felvonást azért adtam Wangeknek, mert valami borzalmas, ahogy tapadt ellenfelére, és milyen félelmetesen ütött, szinte megállás nélkül. Gyakran alig látható testütéseket préselt ki magából, Gonzalez pedig kiváló kombinációkkal vállalta fel a verekedést, és állítom, hogy az ő találatai voltak látványosabbak, nagyobbak és tisztábbak, viszont Wangek volt a folyamatosabb. Mintha egy mosoly is átsuhant volna az arcán… ilyen embertelen küzdelemben mások inkább sírnának, ő meg élvezi. Nem is értem, miért a nehézsúly gyakran teszetosza, esetlen behemótjai, akik ütnek vagy hatot menetenként, kapják a nagy pénzeket, és nem ezek az őrületes iramban, a lelküket is kihajtó sportemberek. A menet végén legalább négy bombaerős ütés csattant a thai versenyző fején, de oda se neki. (A gong után Gonzalez reklamált ismét egy fejelést.)

ytimg_com3.jpg

forrás: ytimg.com

Leírhatatlan, főleg a mennyiség miatt, amit a ringben műveltek. Ha minden komolyabb pillanatot leírnék, sosem lenne vége a cikkemnek. Hihetetlen volt, lőtték, ami a csövön kifért, nem sajnálták egymástól a muníciót, ilyen adakozókedve decemberben sincs az embereknek. Gonzalez pedig elkezdte érezni a ritmust, azt, ahogyan ő szokott bunyózni, és egyre több remek ütést indított, amire kevesebb válasz érkezett. Továbbra is elfintorodtam minden csontrepesztő Wangek testütésnél, de Gonzalez megtalálta magát a küzdelemben, és ahogy szokta, mindig sokkal több ütést próbált, mint ellenfele. Igaz volt ez a testütésekre is, melyek élményszámba mentek (mindkettejüktől).

boxingnews24_com3_1.jpg

forrás: boxingnews24.com

Az átvett irányítás közben megint összefejeltek, ekkor már a 6. menetben jártunk. Állt is a meccs egy kicsit, Willis figyelmeztette Wangeket, pedig nem tűnt szándékosnak a fejelés, elvégre mindketten kissé „dobták” a fejüket, ahogy odaálltak egymással verekedni. A fejelés esélye továbbra is fennállt, hisz egymás vállgödrében tartották a fejüket, mialatt Chocolatito teljesen felpörögve ostromolta az ezúttal hátrányba kerülő, és ellenállásra csak elvétve képes Wangeket. A menet vége előtt megint összefejeltek, láthattuk, hogy alaposan vérzik a nicaraguai szeme, mire Willis bíró megintette Wangeket. Most sem értek egyet ezzel az ítélettel, szerintem túlzó, nem érzem a szándékosságot az összeütközések mögött. (Az egy pont levonás miatt eltűnt Wangek leütésből származó extra előnye.)

thecomeback_com.jpg

forrás: thecomeback.com

A folytatásban sem változott semmi, Wangek pokoli keményen állt bele a bombáiba, Gonzalez pedig igyekezett válaszolni rájuk, bár ez a 7. menetben csak kevésbé sikerült neki. Meg kell hagyni, hogy őrületes tűzerővel, és valami fáradhatatlan habitussal rendelkezik a thai bunyós is.

roundbyroundboxing_com_4.jpg

forrás: roundbyroundboxing.com

Úgy érzem a következő menetek változtatták meg a meccs állását. Majdnem azt írtam, hogy a meccs képét, de az egyszerűen nem akart változni, ahogy a bokszolók sem akartak lankadni. Horogra horog, felütésre felütés érkezett, sorozatra kombinációval reagáltak. Azonban ezekben a fájdalmasan brutális összecsapásokban Gonzalez volt a pontosabb, megrendítő ütései, ha komolyan megtörni nem is, de hátrálásra kényszeríteni igenis sikerrel tudták a thaiföldit. Persze ezt sem úgy kell elképzelni, hogy Wangek visszavonulót fújt, vagy beállt védekezni, nem. Egész egyszerűen a nagy zakatolásban néha-néha hátrébb lépett, vagy egy pillanatra megzavarodott. Mondjuk, ilyenre is csak akkor került sor, mikor Gonzalez tényleg akkora erővel vitte be romboló bombáit, és olyan pontosan ütött, hogy attól egy elefánt is kótyagossá vált volna. Ezekben az esetekben jó érzékkel fokozta is a nyomást, és még nagyobb elánnal szórta meg a fáradhatatlan kihívót. Aki olykor immár tényleg tele szájjal vigyorgott… Nekem meg könnybe lábad a szemem, ha beverem a nagy lábujjam a szekrénybe…

boxingnews24_com2_2.jpg

forrás: boxingnews24.com

A tömény hirigben úgy telt el 10 véres, embert próbáló menet, hogy észre sem vettem. Az utolsó előtti menetben külsőre a kihívó tűnt frissebbnek, de a bajnok is legalább olyan energikus támadásokat vezetett, mint az ellenfél, csak hát ő egy merő vérben fürdött. Egy rendkívül kiélezett felvonás után érkezett el az utolsó, 12. menet.

ytimg_com2_1.jpg

forrás: ytimg.com

A közönség lelkesen, felállva tapsolta meg a harcosokat, akik a kötelező, tiszteletteljes kézfogás után már semmiféle baráti gesztust nem mutattak egymás felé az utolsó három percben. Ez a halálos iram, nem az a gagyi film… A kihívó csontig hatoló sorozatokat ütött, Gonzalez pedig olyan ütéssel vert közbe, amitől, ha még mindig 1-2 súllyal lentebb lenne, már akár ki is húzhatták volna a thai fiút a kötelek alatt, de most nem ez történt. Borzalmas ütéseket szedett be, de az volt az érzésem, hogy akkor is zakatolna tovább, ha ágyúval lőnének rá. Aztán mégis meghátrált kissé, mikor Chocolatito pörölyként csapott le az állkapcsára egy jobb horoggal. Utána kissé még el is futott a kihívó, na, ilyet tényleg nem láthattunk eddig ezen a meccsen. Mintha a végére fáradt volna el a thai fiú, folyamatosan zuhogtak rá a nicaraguai kegyetlen pofonjai, ő pedig hátrált és hátrált, noha nem volt megrendülve, de, hogy ezt a menetet magasan a bajnok nyerte, az nem lehet kétséges. A legvégén azért csak odaállt vele még egy nagy adok-kapokra Wangek, de ez már nem változtatott azon, hogy a záró etapot Gonzalez nyerte. Idő közben elfelejtettem megemlíteni, hogy nem csak Gonzalez, de Wangek szeme is vérzik, úgyhogy ebben is kiegyenlítődött a mérkőzés. A kommentátorok az év meccséről, illetve arról beszéltek, hogy messze még az év vége, addig jöhetnek még jobb meccsek, de igen, ennek a csatának is van esélye erre a díjra, az egyszer biztos. A gong után mindketten úgy tűntek, mint akik hisznek a saját győzelmükben, amit szintén meg tudok érteni.

rsport_ru.jpg

forrás: rsport.ru

newsday_com.jpg

forrás: newsday.com

Várható volt, hogy ezt a kiegyenlített, nehezen pontozható mérkőzést esetlegesen vitatott ítélet zárja le, én mindenesetre többségi, vagy megosztott pontozásra számítottam. Az én lapomon szereplő végeredmény megegyezik az HBO nem hivatalos pontozójáéval, Harold Ledermanével, és mint kiderült, a Ringcsoda írója, Pradarics Tamás is ugyanúgy látta, ahogy én.

A pontozás, ahogy éreztem, többségi volt, vagyis legalább egy valaki döntetlenként értékelte a látottakat. Aztán Michael Buffertől hallhattuk is a számszerűsített adatokat. Glenn Feldman; Julie Lederman: 112-114. Waleska Roldan: 113-113.

A győztes pedig nem más, mint a thai, Wisaksil Wangek (43-4-1; 39KO). Szó nincs róla, hogy ne érdemelte volna meg a sikert, hisz számos szoros, valóban nehezen eldönthető menetben bővelkedett a mérkőzés. Ellenben utánajártam, és nagyon fura, hogy mindhárom ítész ugyanúgy látta a középső meneteket, melyeket zsinórban adtak oda a kihívónak. Nagyon különös, hogy ennyire egységesen látták így ezeket a kiélezett meneteket, melyek sokaknak inkább tűntek úgy, hogy Gonzalez vitte el őket (nekem is). Leginkább Roldan lapja szimpatikus, mert ha már valamilyen eredményt ez a csata érdemelt volna, az mindenképp a döntetlen. Mondom ezt úgy, hogy nálam Chocolatito Gonzalez nyert, csak hát van bennem annyi, hogy beismerjem, tévedhettem bizonyos szoros menetekkel kapcsolatban. Csak azt nem értem, miképp volt képes Lederman és Feldman ekkora egyetértésben (egymástól függetlenül…) a 7-11 meneteket odaadni a thainak. Roldan ugyanebből a szakaszból csupán a 8.-at adta oda Gonzaleznek. Nem vagyok hajlandó elhinni, hogy véletlenül látták így ezeket a meneteket. Csak sajnos nem is azért láthatták így, mert Wangek ennyivel jobb volt a bajnoknál. Valami nagyon nem stimmel ezzel. Tudom, hogy nem vagyok tökéletes, de ez öt menet. Vegyük csak Ledermant és Feldmant. 5-0-ra adták oda Wangeknek. Nálam ez az arány ugyanezekről a menetekről 3-2 Gonzaleznek… Lehet, hogy tévedtem, és nem Gonzalezé ez a periódus. De akkor sem 0-5, ebben biztos vagyok. Akkor már inkább 2-3 Wangeknek, az is jobb lenne. De nem 0-5! Ez egyértelmű túlzás, és nem tudom, mi szükség volt erre… Valami nagyon sántít a háttérben.

Az eredmény kérdésességét az ütésstatisztika is tovább mélyíti, amely számomra gyakran tűnik úgy a meccsek során, hogy gyakorta Gonzaleznek kedvez, bár talán ezt a dolgot mégsem lehet olyan nagyon befolyásolni, erre sajnos nincs rálátásom. Ez, hogy a statisztika talán Gonzaleznek kedvez a közvetítések során, a Cuadras elleni meccsén tűnt fel, ahol néha, mintha sokkal több ütést és találatot mutattak volna annál, mint amit láttunk. Ez ezúttal is feltűnt, Wangek ellen. Mindenesetre ezek a számok Gonzalez elsöprő fölényét mutatják, bár tudjuk, ez csak érdekesség, és a végeredményt nem befolyásoló tényező.

Erős ütések: Gonzalez: 660 (372) 56%; Wangek: 764 (277) 36%. Összes ütés: Gonzalez: 1014! (441) 43%; Wangek: 940 (284) 30%.

A tényeknél maradva, viszont kijelenthetjük, hogy fantasztikus bokszmérkőzést láthattunk, ahol mindkét fiú szívét-lelkét kiadta magából. A győztes, még, ha vitatható módon is, Wisaksil Wangek, a.k.a. Srisaket Sor Rungvisai lett, aki minden bizonnyal készülhet a Carlos Cuadras elleni visszavágóra, aki a WBC által előírt kihívó lett, miután sikerrel vette a David Carmona jelentette akadályt. Az is biztosan remek mérkőzés lesz.

boxingnews24_com_4.jpg

forrás: boxingnews24.com

Roman Gonzalez (46-1-0; 38KO) nem volt túlzottan boldog az eredmény miatt, és állítólag szeretne visszavágót kérni az új bajnoktól. Kérdés, hogy megkapja-e egyből a thai ellen a lehetőséget, vagy meg kell várnia a Cuadras mérkőzés eredményét, hogy annak a harcnak a győztesével küzdjön? (Egyes hírek szerint a WBC már el is rendelte a Wangek-Gonzalez visszavágót…) Vagy esetleg teljesen más irányba, más szervezet felé veszi az irányt? Kemény dolga lesz, bárhogy is dönt, mert ebben a súlyban már nem számít olyan erősnek, még, ha továbbra is rettenetesen kemény, és kiváló kvalitásokkal rendelkezik. A súlycsoport bajnokai közel egyenlő esélyekkel fogják felvenni vele a versenyt, és én szurkolok neki, hogy újra a csúcsra érjen. Akárkivel lép ringbe a jövőben, pazar meccs várható, legyen az ellenfél Estrada, Inoue, vagy Yafai, vagy akár a már említett Cuadras és Rungvisai. Mindent bele srácok, reméljük öldöklő csatáitok mellett igazságosabb döntéseknek, és pontozásoknak lehetünk majd szemtanúi.

Pontozásom:

Roman Gonzalez vs Wisaksil Wangek

  • 1.:  8-10
  • 2.:  9-10
  • 3.:  10-9
  • 4.:  9-10
  • 5.:  10-9
  •      6.:  10-9(-1)
  • 7.:  9-10
  • 8.:  10-9
  • 9.:  10-9
  • 10.: 10-9
  • 11.:  9-10
  • 12.:  10-9
  • Össz: 114-112 Gonzalez

Hivatalos pontozás még egyszer:

  • Glenn Feldman; Julie Lederman: 112-114 Wangek
  • Waleska Roldan: 113-113
süti beállítások módosítása